A mai bejegyzésben Sallér Judit molnári uradalmában dolgozott téglaégető mester (németül: Ziegler), bizonyos Nyémetz György munkájának és fizetésének 1812-es táblázatát (a korabeli szóhasználattal: tabelláját) mutatom be. Mivel jól olvasható, ezért ide teszem eredetiben, de a tábla alatt néhány szót megmagyarázok.
Forrás: Magyar Országos Levéltár P 286. Sallér-család levéltára 6. cs.: Számadások 5. Molnári 516.
A tabella felső részéből látszik, hogy egy évben 3 égetés volt, amikor kőfalba való téglát (1000 db volt 20 Ft), cserepet (1000 db: 40 Ft), fél kezdő vagy szeglet cserepet (1 db: 8 krajcár) és fél kezdő nagy fedél téglát (talán padlástégla?) (1 db: 15 krajcár) égetett ki. A táblázat középső része a 14 alkalommal felvett járandóságot részletezi, a lap alján pedig az írástudatlan téglásmester - a neve mellé tett kereszttel - igazolja, hogy Droppa Károly molnári számadótól a járandóságot "hijánosság nélkül" felvette. A dokumentumot gróf Festeticsné született Sallér Judit molnári uradalma részéről Pulai Péter íródeák készítette és Horvát József pajtabíró ellenjegyezte.
Az elkészült cserép a korabeli nyersanyagleltárban megtalálható. A "régi tégla kemencze" egy 1810-es térképen látszik is. Hogy volt-e új is akkor, azt nem tudom.
Kapcsolódó bejegyzések - 1812-ből:
>>> Az előző poszt: A községi termelőszövetkezet 1985-ben <<<
Ha tetszett a bejegyzés, lájkold, és oszd meg az ismerőseiddel! Ha észrevételed van, szólj hozzá! Ha pedig tetszik a blog, csatlakozz a törzsközönségéhez a facebook-on, hogy elsőként értesülhess a frissítésekről!