Az idei első bejegyzésben említett 1812-es átadás-átvételi jegyzőkönyv az italok lajstroma után tovább folytatódik. A mai bejegyzésben a gabona nyilvántartását mutatom be.

A gabonát a leltárban két táblázatba foglalták: az elsőben a "szalmabéli gabona" (azaz a még kicsépeletlen, szalmás termés) volt, a másikban pedig a "szembéli gabona" (tehát a már kicsépelt mag). Nemcsak Molnári, de a szenttamási, a töttösi és a hídvégi majorban található gabona is bent van az összeírásban.

A "szalmabéli gabona" között búza, rozs, árpa és lendek (!) található; utóbbi talán a bükkönyfélékkel rokon lednek lehet? Az első három gabona esetében külön "termés" és "dézsma" oszlopok is voltak, utóbbi az egyháznak átadandó tizedet jelentette. Ám mivel búzából és rozsból a "dézsma" oszlop üres volt (talán már beszolgáltatták), ezért ezeket az oszlopokat kihagyom a táblázatból. Mértékegységek: kereszt (az iraton: Xt) és kéve (k), ill. a szekér. (Kéve: a szalmás gabona összekötött alapegysége, kereszt: kévékből kereszt formában felhalmozott rakás, 20 kéve.) Ez alapján tehát így néz ki a "szalmabéli gabona" leltára:

szalma_új.JPG

A "szembéli gabonából"  nem maradt 1810-es termés (és Hídvégen magot nem is tároltak). Búzából, rozsból és árpából megkülönböztettek tiszta és allos (azaz szitálatlan) szemeket, kukoricánál pedig szemes és csutás kukoricát. Legnagyobb mennyiségben azonban zabot termesztettek. Rajtuk kívül más szemtermésű növényeket is a gabonákhoz soroltak. A mértékegység mindegyik esetében a pozsonyi mérő volt, ami ma 62,5 liternek felel meg. Ezek alapján a "szembéli gabona" leltára így nézett ki:

gabona_új.JPG

Mindösszesen ez 556 és 7/8 mérő. A pozsonyi mérőt 62,5 literes értékkel számolva ez 34805 litert, vagyis megközelítőleg 35 m3 mennyiséget tett ki.

Az összeírásból jól látható, hogy a korabeli Sallér-birtokon komoly földesúri gazdálkodás folyt. A szalmás és szemes gabona mennyisége megfelelt a birtok méretének, és elég volt az - egy későbbi bejegyzésben bemutatandó - állatállomány takarmányozására is.

Forrás: Magyar Országos Levéltár Sallér-család levéltára P 286. 6. cs.: Számadások 5. Molnári

Kapcsolódó bejegyzések:

Aratás és cséplés - képgaléria

Kézi cséplés - képekkel

Ha tetszett a bejegyzés, lájkold, és oszd meg az ismerőseiddel! Ha észrevételed van, szólj hozzá! Ha pedig tetszik a blog, csatlakozz a törzsközönségéhez a facebook-on, hogy elsőként értesülhess a frissítésekről!

Szerző: kugi  2014.01.13. 08:45 Szólj hozzá!

Címkék: mezőgazdaság szenttamás molnári sallérok

A bejegyzés trackback címe:

https://kugi.blog.hu/api/trackback/id/tr475710135

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása