Mivel a Molnárit birtokló Sallérok gazdálkodásáról sok forrás fennmaradt, ezért a mai bejegyzésben - a szénagyűjtők, a kapások és a sarjúgyűjtők felsorolása után - folytatom az uradalmuk mezőgazdasági idénymunkásainak bemutatását.
1812. november 29-én, Molnáriban kelt az a fizetési lista, ami az 1812. évi maghordókat és kukoricaszedőket, ill. a keresetüket sorolja fel. Tehát ezek a jobbágyok nem a robot terhére végezték ezt a munkát, hanem külön pénzt kaptak érte. Nézzük a listát (a korabeli helyesírás szerint)!
Molnáriban: Timár Nani: 11 és 1/2 nap=17 ft 15 krajcár, a többiek lényegesen kevesebbet, 1-3 napot dolgoztak: Horvát Éva, Tamás Bőse, Varga Kati, Tóth Nani, Bondor Kata, Kusló Miska, Horvát Kata, Fliszár Kati, Fakas Kati, Németh Juli, Borza Nani, Kiss Bőse, Kelemen Kati. Összesen: 33 és 1/2 nap=50 ft 15 kr
Szent=Tamáson: Fekete Bőse, Galambosné, Babós Iuli, Horvát Éva, Tóth Nani, Sándor Bőse
Hidvégen: 7 személy, 1-4 napi munkával
A 3 faluban összesen 60 és 1/2 napnyi időt dolgoztak az emberek, amiért 90 fr 45 kr bér lett kifizetve.
A listából jól látszik hogy zömmel fiatal lányok végezték ezt a munkát, hiszen csak egy férjezett asszony és egy férfi szerepel köztük.
Az iratot az uradalom részéről az alábbi személyek láttamozták: Szalai János hajdú, Tallián György gazda, Takáts István gazda, Fekete Mihál gazda (ők a nevük után csak egy X-et tettek, tehát írástudatlanok voltak) és Iósa Ádám ispán (az egyetlen, aki alá tudta írni a papírt)
Forrás: MOL P 286 Sallér-család iratai 6. csomó: Számadások. 5.: Molnári. 517. o. A kép illusztráció.
Kapcsolódó bejegyzések:
Fizetések a molnári uradalomban (1795)
A molnári vendégfogadó bérbe adása 1817-ben
A gubacs eladása zsidóknak (1820)
Ha tetszett a bejegyzés, lájkold, és oszd meg az ismerőseiddel! Ha észrevételed van, szólj hozzá! Ha pedig tetszik a blog, csatlakozz a törzsközönségéhez a facebook-on, hogy elsőként értesülhess a frissítésekről!