1744. március 9. fontos dátum községünk (birtok)történetében. Ekkor Mária Terézia királynő jakabházi Sallér (I.) Istvánnak adományozta Molnári község azon részét, amelyet a megadományozott a felesége, Nádasdy Klára után használt (mivel apósának nem volt fiúörököse). Ettől kezdve közel egy évszázadig a Sallér-család tagjai Molnári legnagyobb földesurai és a szenttamási templom kegyurai. Ebben a bejegyzésben róluk írok.
A Sallérok első ismert őse a 16. század elején szerzett birtokot a Szentgotthárd melletti Jakabházán (innen vették nemesi előnevüket), amit házasságokkal tovább gyarapítottak. Címerük: kék mezőben jobbra ágaskodó arany oroszlán, jobbjában török fejes egyenes kardot tart függőlegesen. Sisakdísz: nyílt fekete sasszárnypár között növekvő pajzsalak, takarók: kék-arany, vörös-ezüst.
A család egyre magasabbra jut: a 17-18. század fordulóján Sallér László vasi főszolgabíró, fia, a már említett István előbb vasi alispán, majd alnádor lesz. (Alnádor: a nádor helyettese, elsősorban annak bírói feladatai során. Nádor: a király helyettese, annak távollétében az ország helytartója, legfőbb zászlósura és főbírája.)
Sallér István az addigi kétszobás molnári nemesi kúria helyén egy emeletes kastély épített, amelyben házi kápolna is létesült. A szenttamási templom kegyura is ő volt; így ebben az időszakban ott is sok építkezés zajlott (lásd itt), és családi sírboltot is építtettek a templom szentélye alá. 1762-ben bekövetkezett halála után Sallér Istvánt ebben helyezték örök nyugalomra. 1765-ben elhunyt feleségét, Nádasdy Klárát is ide temették. A temetésén elmondott gyászbeszéd nyomtatásban fennmaradt.
A birtokot fiuk, Sallér (II.) István (1726-1789) örökölte (aláírását lásd fent), aki híresen jól gazdálkodott. Ő főszolgabírói tisztséget töltött be. Özvegye, Motesiczky Judit a század ’90-es éveiben több alkalommal is összetűzésbe keveredett a kisebb molnári nemesekkel. Halála előtt végrendeletet készített, mely megtalálható a plébánián. 1796-os elhunytakor ő is a templomi kriptába temetkezett. Mindkettejük temetésén elmondott gyászbeszéd nyomtatásban is fennmaradt.
A Sallérok családfája (a szerző összeállítása)
Fiúgyermek hiányában lányuk, a jogilag fiúsított Sallér Judit (1766-1829) örökölte birtokaikat. Róla majd egy másik bejegyzésben lesz bővebben szó.
Ha tetszett a bejegyzés, csatlakozz a blog törzsközönségéhez a facebook-on, hogy elsőként értesülhess a frissítésekről!