A mai bejegyzésben egy régi térképet mutatok be. A teljes címe: "Molnári uraság erdejének rajzolattya, mely 47 vágásokra osztatódott". (Az uraság ekkor gróf Festeticsné született Sallér Judit.)
A térképet 1810-ben készítette Szalay János, Vas vármegye hiteles földmérője. Méretaránya 1:72000. A kézi színezésű, egyetlen lapból álló térkép mérete 35 x 37 cm. A teljes térkép így néz ki:
Mivel teljes egészében nem tudom úgy kinagyítani, hogy minden részlete jól látszódjon, ezért a középső sávot emelem ki:
Az erdőtagokat betűvel, a vágásokat számmal ábrázolták, ez utóbbiból - a címnek megfelelően - 47 van: a gyanói úttól balra (nyugatra) 24 volt, jobbra (keletre) pedig 23. A számozás az erdő Molnárihoz közelebbi végén indult. A térképlap bal felső részén az északi irányt jelölték. A képen balról - hídvégi határban - a (kolomposi-)majort láthatjuk, jobbról pedig - a jobbágyok erdeje mellett - a "Régi Tégla Kemencze" felirat olvasható egy téglalap alakú alaprajzon. Tehát itt volt az 1829-es leltár 15. pontjában említett épület.
Végezetül vegyük közelebbről szemügyre a térkép bal alsó sarkában látható díszes címkeretet:
A térkép az Országos Széchényi Könyvtár kéziratos térképei között található meg TK 1147 számon, de online is böngészhető itt.
Kapcsolódó bejegyzések:
Uradalmi térkép (az urasági erdővel) 1850-ből
Molnári község erdeinek térképe 1762-ből
Kedves Olvasók! A pénteki bejegyzés elmarad, folytatás hétfőn.
Ha tetszett a bejegyzés, lájkold, és oszd meg az ismerőseiddel! Ha észrevételed van, szólj hozzá! Ha pedig tetszik a blog, csatlakozz a törzsközönségéhez a facebook-on, hogy elsőként értesülhess a frissítésekről!