Az 1922-es választások helyi eredményeinek bemutatása után nézzük, hogyan szavaztak elődeink 1926-ban és 1931-ben.
A 1926-os választáson jóval nyugodtabb volt a kampány, mint 4 évvel korábban, és ekkor mindössze ketten indultak a képviselői mandátumért: a kereszténypárt (akkori neve: Keresztény Gazdasági és Szociális Párt, KGSZP) jelöltjeként Huszár Mihály sárvári apátplébános és a kormánypárt (Egységes Párt) programjával ifj. Horváth Miklós bögötei földbirtokos. (Egy róla szóló választási rigmust közzétettem ebben a bejegyzésben, kettejük párharcáról pedig hosszabb kortesversek és kortesnóták jelentek meg a Vasi Szemlében.)
A kereszténypárttal szimpatizáló megyei lap, a Vasvármegye beszámolt arról, hogy a KGSZP minden településen megalakította helyi vezetőségét. Rábamolnáriban a párt helyi elnöke Varga István lett, a választmány tagjai pedig Varga István alsó, Kiss János, Antal Vince, Nagy István, Varga István gépész, Nagy István, Farkas István és Szilágyi József.
Rábapüspökiben a KGSZP helyi elnöke Szijártó György lett. Az itteni választmány tagjai: Marton István, Ács József, Piri Mihály, Varga György, Piri Ferenc, Kiss Antal, Komáromi József, Gálos István, Szilassy Károly, Hegyi György, Hegyi Jenő, Papp Lajos, ifj. Ács József, Szilassy Antal, Babos József, Szalay Gergely, Piri György, Vadalma János.
Rábaszenttamáson Kustos János lett a helyi elnök, a párt választmányának pedig tagja lett Horváth József tanító, Molnár György, Osztovics Ferenc, Polgár József, Sütő Ferenc, Böröcz István és Böröcz József.
Helyi kampányeseményről nem maradt fenn tudósítás. A december 10-i választás nálunk ilyen eredménnyel járt:
Jól látható, hogy a két nagyobb község a kereszténypárti jelöltet támogatta, Szenttamáson viszont egy szavazattal alulmaradt. A választókerület képviselője Huszár Mihály lett.
A következő választást 1931-ben tartották. A kereszténypárt a korszak egyik legtekintélyesebb politikusának, Apponyi Albertnek a fiát, Györgyöt indította, ellenfele pedig az akkor alakult Független Kisgazdapárt programjával induló vasvári ügyvéd, Mozsolics István volt. (Egy kortesnóta olvasható róla itt.)
A választás előtt 3 évvel, 1928-ban Rábapüspöki és Rábaszenttamás Püspöktamási néven egyesült. Sem részletes jegyzőkönyvek, sem helyi kampánygyűlésekről szóló újságcikkek az 1931-es választásról nem maradtak fenn. Azt viszont tudjuk, hogy Püspöktamásiban 313-an, Rábamolnáriban pedig 240-en rendelkeztek választójoggal. A vasvári választókerület gróf Apponyi Györgyöt választotta képviselőjévé.
Ha tetszett a bejegyzés, lájkold! Ha észrevételed van, szólj hozzá! Ha pedig tetszik a blog, csatlakozz a törzsközönségéhez a facebook-on, hogy elsőként értesülhess a frissítésekről! A facebook-oldalra felkerültek az első helytörténeti vonatkozású fotók (nagyobb méretben, mint itt a blogon), ezek száma fokozatosan bővülni fog. Érdemes tehát csatlakozni! :)