Matrózok: Szalay Ambrus, Németh István, Varga Lajos
Az I. világháborúra - a magyar részvétel vonatkozásában - alapvetően szárazföldön vívott harcként tekintünk, pedig az Osztrák-Magyar Monarchia tengeri hatalom is volt, hadiflottával rendelkezett, és ez a haderő részt vett a Adrián megvívott tengeri ütközetekben. A hadihajókon pedig számos magyar fiatalember teljesített szolgálatot. Közülük Püspökmolnári elődközségeihez 3 személy kötődik; ma az ő életrajzukat ismertetem a Vasi K.u.K Matrózok Alapítvány (https://vasikukmatrozok.com) Haditengerész adatbázisából.
Szalay Ambrus
1893-ban született Püspökiben (ma Püspökmolnári része). Vallása római katolikus. Édesapja Szalay György földműves, édesanyja Németh Anna. 1914-ben vonult be Polába a császári és királyi haditengerészethez. 1918-ban 1. osztályú matrózként az SMTb 56-os torpedónaszádon szolgált. 1923-ban Rumban feleségül vette Bősze Annát, ahol földművesként, majd később a TSZ-ben gyalogmunkásként dolgozott. 1961-ben hunyt el.
A katonai adatok 1918-as betegkartonjáról ismertek. Az életrajz forrása itt.
Matrózruhás műtermi fotója balra látható (saját családi tulajdon). Sajnos a készítés éve nem ismert.
Szalay Ambrus fenti életrajzát nagy büszkeséggel osztom meg, mivel az egyik dédapám volt, aki Püspökiből nősült Rumba. Végre katonai adatok is vannak róla.
Egyik lányát, az 1926-ban született Máriát, Ambrus testvére, Anna és az ő férje, Piri János fogadta örökbe, aki tehát visszakerült Rumból Püspökibe. A nagymamám, Piri (született Szalai) Mária több fotón is látható volt már a blogon. Pl. ebben a posztban egy családi képen, a helyi KALOT- és KALÁSZ-szervezetről írt bejegyzésben, az 1942-es katekizmus-verseny fotóján, ezen az iskolai csoportképen. Ebben a posztban pedig a nagyanyám 2 fotón is feltűnik, a legelső képen pedig a nevelőanyja, Piri Jánosné szül. Szalai Anna is szerepel.
Németh István
1896-ban született Molnáriban (ma Püspökmolnári). Édesapja Németh György cipészmester, édesanyja Bókó Julianna. Asztalos szakmát tanult, majd 1915-ben az I. világháborúban vonult be a császári és királyi haditengerészethez Polába. Az SMS Panther cirkálón szolgált tizedesi rangban. A háború után asztalosként dolgozott Nagykanizsán. 1927-ben itt vette feleségül az elvált Sebrek Erzsébetet, akitől később egy fia, László született. 1936-ban Csermajorban elvégezte a tejipari szakiskolát. 1937-ben Balatongyörökön volt tejüzemvezető, azután a zalaszentbalázsi tejüzem élére került. További életútja még feltáratlan.
Az életrajz forrása itt.
Varga Lajos
1893-ban született Gyanón (ma Gyanógeregye). Édesapja Varga István földműves, édesanyja Németh Teréz. 1914-ben vonult be a császári és királyi haditengerészethez. Az I. világháborúban 1. osztályú matrózként szolgált az SMS Novara gyorscirkálón, amellyel részt vett az 1917. májusi otrantoi ütközetben, majd az SMS Szigetvár védett cirkálón. A háború után 1920-ban megnősült Rábamolnáriban (ma Püspökmolnári), feleségül vette Hegedüs Erzsébet postamesternőt. Itt született meg 1921-ben első gyermekük, Erzsébet. A további évei egyelőre még feltáratlanok. 1957-ben újra nősült, Szombathelyen feleségül vette Erhardt Rozáliát. 1965-ben hunyt el Vasszécsenyben, mint nyugdíjas postamester.
Az életrajz forrása itt.
Kedves Olvasók! Akinek van fotója vagy további információja a fenti matrózokról, kérem, tudassa velem! (A Haditengerész adatbázisban szereplő matrózokról pedig a Vasi K.u.K Matrózok Alapítvány fogad szívesen minden információt!)
Továbbá: akinek a hozzátartozója harcolt az I. világháborúban, és tud róla néhány adatot, ill. van róla fotója is, kérem, értesítsen! Szívesen közzétenném a blogon ebben a sorozatban! E-mail címem: kugiblogja@gmail.com
A sorozat eddigi bejegyzései:
Az I. világháború hősi halottjai
Schaden Imre és vitéz Szalay György
Kovács István és Molnár György
Bencsik János és Józsa Kálmán portréja
Kedves Olvasók! Mivel az elmúlt pár hónapban kevés időm volt kutatni, a korábban összegyűjtött anyagaim pedig egyre fogynak, ezért a blogbejegyzések száma a jövőben sajnos ritkulni fog... Ezen az segíthetne, ha kaphatnék Önöktől/Tőletek a blogon való közlésre régi családi fotókat, iratokat, történeteket. Kérem, járuljanak/járuljatok hozzá ily módon a bejegyzések számának növeléséhez, ezáltal pedig Püspökmolnári - és az itt élők - múltjának feltárásához! Előre is köszönöm!
E-mail címem: kugiblogja@gmail.com
>>> Az előző poszt: Ötven éve történt 146. <<<
Ha tetszett a bejegyzés, lájkold, és oszd meg az ismerőseiddel! Ha észrevételed van, szólj hozzá! Ha pedig tetszik a blog, csatlakozz a törzsközönségéhez a facebook-on, hogy elsőként értesülhess a frissítésekről!