Ma folytatom a Historia Domusból, vagyis a plébánia történetéből a Holpert István plébános által bejegyzett események ismertetését. (A sorozat előző része itt olvasható.)
Címkék: egyháztörténet püspöktamási hetvenöt éve történt historia domus
Látogatás a Helytörténeti gyűjteményben
A mai "vegyes fotók" poszt annyiban rendhagyó, hogy nem régi képeket mutatok be: a fotók év elején készültek Püspökmolnári helytörténeti gyűjteményében, amely az ún. "szóréban" található, a molnári harangláb mellett. A tablók már egy jó évtizede a falakon függnek, a kiállított tárgyak pedig több évtizedesek, sőt évszázadot meghaladó korú is akad köztük! A '60-70-es évek iparilag formatervezett háztartási eszközei békésen megférnek itt a régi parasztgazdaság használati tárgyaival, szerszámaival.
Mivel a járványhelyzet miatt most amúgy sem lehetne sok embernek összezsúfolódnia abban a kis térben, ezért - hiánypótló jelleggel - itt mutatok be néhány képet a gyűjteményből. Amolyan kedvcsinálóként ahhoz, hogy a korlátozások elmúltával azok is megtekintsék a kiállítást, akik még eddig nem látták. Bízom benne, hogy ehhez sokan kedvet kapnak majd! (A fotók készítésekor inkább a tárgyakra koncentráltam, mint a tablók szövegének olvashatóságára - azok tartalmát már úgyis ismerhetik a blog kedves Olvasói.)
Lássuk a fotókat! (A képek a jobb alsó sarkukban lévő nyilakra kattintva nagyíthatók!)
Címkék: kép néprajz püspökmolnári
1872 májusában több korabeli újság is beszámolt róla, hogy Deák Ferenc zalai birtokairól Rátótra utazott vendégségbe Széll Kálmánhoz, aki országgyűlési képviselő volt ekkor. De ők ketten rokonságban is álltak egymással: Széll Kálmán ugyanis Deák Ferenc gyámleányát, Vörösmarty Mihály lányát, Vörösmarty Ilonát vette feleségül.
A részleteket fontosnak tartó, jól értesült korabeli lapok megemlítették az útvonalat is, mely szerint a "haza bölcse" Kanizsáról vonattal jött Molnáriig (nem helyi lakosoknak: ma Püspökmolnári), innen pedig kocsival utaztak Rátótra.
Álljon itt erről az utazásról a Budapesti Közlöny című újság 1872. évi május 25-ei számának tudósítása (943. oldal):
Címkék: közélet vasút molnári
A mai bejegyzésben - hosszú idő után újra - néprajzi témájú bejegyzést teszek közzé. A községi könyvtárban megtalálható kéziratos Falukrónikából mutatom be azokat a babonákat, hiedelmeket és népszokásokat, amiket a krónika e részének írója (minden bizonnyal Balikó Mihályné) fontosnak tartott lejegyezni. Lássuk először a babonákat:
A '60-70-es években már csak ennyi lett volna? Nem tűnik soknak... Ezután pedig jöjjenek a népszokások:
Címkék: szüreti felvonulás néprajz püspökmolnári
Mintegy két hónapja mutattam be a Püspökmolnári Rába MTSz 1987-es gazdálkodását, ma pedig lássuk az 1988-as év viszonyait a termelőszövetkezetek évkönyvéből. A sorozat a következő évben már nem jelent meg, így ez az utolsó bejegyzés a téesz történetéről ebben a formában.
Először lássunk egy szöveges leírást a közös gazdaságról:
1970 májusában 3 Vas Népe-cikkben szerepelt községünk neve; ma ezeket mutatom be. (A sorozat előző része ide kattintva olvasható.)
Először a sporthírek között találkozunk Püspökmolnári nevével, méghozzá egy elég remek eredmény kapcsán (1970. május 7. 6. oldal):
A május 12-i Vas Népe 5. oldalán pedig ezt olvashatjuk:
Címkék: sport újságcikk püspökmolnári ötven éve történt
Ma folytatódik a Holpert István plébános által a Historia Domusba tett naplóbejegyzéseinek bemutatása. Ezúttal az 1945 május eleji történéseket elevenítem fel. (A sorozat előző része itt olvasható.)