A kataszteri térképek készítéséhez kapcsolódva a 19. század közepén, 2. felében elkészültek a telekkönyvek is, amelyek az egyes birtoktestek ("telkek") adatait (így pl. méretüket, tulajdonosaikat) tartalmazta. (A telekkönyvekről bővebben lásd a vonatkozó wikipédia-szócikket.) Az ekkor készült eredeti telekkönyv Püspökiből fennmaradt, így ebből mutatom be Püspöki község ingatlanvagyonát, amely bőven meghaladta Molnáriét és Szenttamásét. Az iratról megtudjuk a földek elhelyezkedését, méretét és a községbíró nevét is. (Az első két oldal áthúzását a kapcsolódó "B. Tulajdoni lap" 5. bejegyzése magyarázza. A tulajdoni lap egyébként is érdekes feljegyzéseket tartalmaz.)
Az újkor falusi magyar társadalmára a röghöz kötött - szabad költözési joggal nem rendelkező - jobbágyság volt a jellemző, egészen 1848-ig. Ez a struktúra azonban lassan azért mégiscsak lazulásnak indult, például az iparos mesterséget (is) űző jobbágyok körében. Ők fokozatosan elérték földesuruknál, hogy más településeken is elláthassák a mesterségüket, majd akár hosszabb időre el is költözhessenek az uraság jobbágytelkéről - de a rájuk kivetett jobbágyterheket természetesen nekik is teljesíteniük kellett, nemegyszer az iparos tudásuk révén!
Egy ilyen esetnek lehetünk tanúi az alábbi levelet olvasva (korabeli helyesírással):
"Én alábbi meghirt Fördös, másképpen mesterségemrül Szabó György adom emlikezetül mindazok(na)k, az kik(ne)k illik, és vallom ezen Levelemnek rendiben, hogy mivel én örökös jobbágya lévén T(isztelt). Sallér Urasághnak, vélem szabad akarattya szerint bánhatnék, cselekedhetnék, a' mint hogy megh
Címkék: gazdaság molnári sallérok
A mai bejegyzésben községünk egykori színjátszásáról lesz szó.
Ehhez a Falukrónika lesz segítségünkre, amelyet az 1950-es évektől 1975-ig vezettek, így ebben számos korabeli és az azt megelőző évekre vonatkozó információ lelhető fel.
Mivel a kézírásos szöveg jól olvasható, ezért ide teszem eredetiben.
Balra a színjátszó csoport tagjai láthatók 1955-ben, akik Csiky Gergely: Nagymama című darabját adták elő.
Ki tudja, kik lehetnek a képen?
Címkék: kultúra kultúrház püspökmolnári falukrónika
Az Országos Széchenyi Könyvtárban gazdag gyászjelentés-gyűjtemény található, melyből több részletben - az elődtelepülések szerint - bemutatom azokat, amelyek községünkhöz köthetők. Először kezdjük a középső kisközséggel, Szenttamással, amely 1907-től a Rábaszenttamás nevet viselte.
Az első gyászjelentés is ez utóbbi időből való:
A hozzátartozók felsorolása alapján a hölgy a szenttamási haranglábat állítató Schaden Gusztáv anyósa volt. Van valakinek fotója a családról?
A másik szenttamási vonatkozású gyászjelentés a 19. századból való:
Címkék: gyász szenttamás rábaszenttamás
A mai bejegyzésben egy postamesteri álláshirdetést mutatok be, amely a Budapesti Közlöny című lapban jelent meg 1882. október 10-én (3. oldal). Így szól:
Címkék: posta újságcikk molnári
1971 októberében községünk neve 8 újságcikkben szerepelt a Vas Népe hasábjain. Ma ezekből a hónap első felében megjelent 4 újságcikket ismertetem. (A sorozat előző posztja ide kattintva olvasható el.)
A megyei napilap október 1-i számának 6. oldalán az alábbi sporthírt találjuk:
A másnapi Vas Népében ugyancsak a 6. oldalon többek között ezt a rövid cikket olvashatjuk:
Címkék: sport újságcikk püspökmolnári ötven éve történt
A mai bejegyzésben Holpert István plébános 1946 októberi naplóbejegyzéseit ismertetem a plébánia történetéről vezetett Historia domusból. (A "75 éve történt" sorozat előző, 1946 augusztusi része itt olvasható.)
A szöveg gépelt változata így szól:
Címkék: egyháztörténet püspöktamási hetvenöt éve történt historia domus
Ahogy azt már korábban többször is írtam, a Molnáriban birtokos jakabházi Sallér-családnál rengeteg gazdasági témájú irat maradt fenn. A mai bejegyzésben ebből ismertetek egy dokumentumot, ami 1817-ben kelt.
Lássuk a szöveget eredeti helyesírással:
"Nagy Méltóságu Groff Festetits Györgyné Asszonságh Eö Excellentiája részére Molnariban 1817ik Esztend Készittetett Lakatos Munka
Molnári alsó Granariumra (azaz: magtárra - KG) Pléht reperáltom 2 ft 30 X (X: krajcár - KG)
Az alsó folosón (azaz: folyosón - KG) lévő Tégláró (?) almariumra (polcos szekrényre - KG) Pléht tsináltom 3 ft 30
Fölsö - " - - " - - 15 X