Ahogy arról már itt a blogon hírt adtam, a mai napon, 2017. április 29-én 15.00-kor került sor községünk híres szülöttje, Piry Cirjék ferences tartományfőnök emléktáblájának avatására. Az alábbiakban erről közlök egy képes beszámolót.
Gyülekeznek a résztvevők a püspöki harangláb és a Mária-szobor között. Szerencsére a jó idő végig kitartott.
Kezdés előtti egyeztetés: jobbról Tausz István megyei önkormányzati képviselő, az ünnepség fő szónoka, balról Rodler Csaba polgármester, középen pedig Kuglics Gábor helytörténész.
Palkó Istvánné, a Faluház vezetője köszöntötte a résztvevőket, majd közösen elénekeltük a Himnuszt.
Rodler Csaba köszöntötte az avatáson megjelent falubelieket és a meghívott vendégeket: Tausz István megyei önkormányzati képviselőt, Zsámboki Árpádot, a Vas Megyei Honismereti Egyesület elnökét, Zágorhidi Czigány Balázs vasvári múzeumigazgatót, Joó Alfréd újságíró-politológust (a Budapest Belvárosi ferences templom és rendház képviseletében) és Koszorús Ödön ikervári helytöténészt, Batthyány Lajos emlékének ápolóját. A polgármester elmondta, hogy Püspökmolnáriban fontosnak tartjuk a helyi értékek megbecsülését, így a helyi értéktárnak már 21 tagja van. A faluban számon tartjuk az itt született vagy itt élt híres embereket, így pl. Prinz Gyula földrajztudóst (akiről az iskola van elnevezve, és akinek emlékműve áll a falu központjában), vagy Festetics György volt minisztert, akiről az önkormányzat 2015-ben utcát nevezett el. Most pedig a Püspökiben született Piry Cirjék ferences atyának, Batthyány Lajos újratemetőjének avat emléktáblát a község.
Az ünnepi beszédet Tausz István, megyei önkormányzati képviselő, a Vas Megyei Értéktár Bizottság elnöke tartotta. Beszédében a hazafiság és a hagyományok őrzésének, az emlékek ápolásának fontosságáról szólt. Megállapította, hogy a mai Püspökmolnári elődközségei mennyi hazafit vagy éppen nagyszerű tudóst adtak a nemzetnek. Felidézte az ugyancsak Vas megyei Berzsenyi Dániel és Kisfaludy Sándor személyét is, akik részben kortársai voltak Piry Cirjéknek, Festetics Györgynek.
Ezt követően Juhász Gyula: Himnusz az emberhez című versét hallgathatták meg a résztvevők Herényi Barbara tolmácsolásában.
Az emléktáblát Rodler Csaba polgármester és Tausz István megyei önkormányzati képviselő leplezte le, majd Ghie Marselinus plébános áldotta meg.
Piry Cirjék életútját e blog szerzője, Kuglics Gábor történész ismertette. Elhangzott, hogy az atya Piry János néven született 1810. április 15-én Püspökiben, tanulmányait Szenttamáson kezdte, majd 16 évesen lépett be a ferencesek közé, és ekkor vette fel a Cirjék nevet. Több helyütt is megfordult az országban: Pozsony, Esztergom, Pest, Komárom, Szentantal (a Csallóközben, ma Szlovákiában van), majd az érsekújvári algimnázium következett. Itt találta meg egyik középkori nyelvemlékünket, melyet róla Piry-hártyának neveztek el. 1848-49-es naplója fontos forrása a korabeli eseményeknek, bár a tárgyilagosságot fokozatosan felváltotta benne a szerző hazafias, sőt radikális dinasztiaellenes stílusa. Az atya később ferences házfőnök lett Pesten, és már ilyen minőségében vett részt Batthyány Lajos mártír miniszterelnök újjátemetésén 1870-ben, ahol ő mondta a gyászbeszédet. Két ízben is a magyarországi ferences rend tartományi főnökének választották meg. Jelentős egyházi írói tevékenységet is folytatott. 1880. október 6-án hunyt el Budapesten, ma a Kerepesi temetőben nyugszik.
Ezt követően került sor a koszorúzásra. Először Tausz István helyezett el koszorút a tábla alá.
A ferencesek és a Batthyány Casino közös koszorúját Joó Alfréd helyezte el a táblán.
A Vas Megyei Honismereti Egyesület nevében Zsámboki Árpád elnök (jobbról) és Koszorús Ödön ikervári helytörténész (Batthyány Lajos emlékének ápolója) helyezett el koszorút és hajtott fejet az emléktáblánál.
Végül Püspökmolnári Község Önkormányzata nevében Rodler Csaba polgármester koszorúzott.
A fekete gránit táblát Horváth Róbert helybeli kőfaragó mester készítette, a portré egy zalaegerszegi kollégája munkája. Kiváló munkát végeztek, köszönet érte!
Az avatás a Szózat eléneklésével fejeződött be.
Minden kedves megjelentnek ezúton is köszönöm a részvételt!
A meghívott vendégek részére állófogadásra került sor a Faluházban, amiből egy jó hangulatú, kötetlen eszmecsere keletkezett.
A meghívott vendégek csoportképe a Faluházban.
Korábbi bejegyzések Piry Cirjékről:
Batthyány Lajos és Piry Cirjék
>>> Előző poszt: Az iskolai gyermeklétszám alakulása 1952-77 között <<<
Ha tetszett a bejegyzés, lájkold, és oszd meg az ismerőseiddel! Ha észrevételed van, szólj hozzá! Ha pedig tetszik a blog, csatlakozz a törzsközönségéhez a facebook-on, hogy elsőként értesülhess a frissítésekről!