Egy korábbi bejegyzésben már bemutattam Molnári földesurait 1767-ből, most pedig a korabeli urbáriumból a jobbágyokat mutatom be. Lássuk, kik éltek és adóztak Molnáriban Mária Terézia királynő úrbérrendezésének idején!
Ha valaki nem tudta volna elolvasni, az ő kedvéért leírom a neveket:
Sallér István jobbágyai: Vargha Györgyné, Horváth Ferenc, Takács István, Gángó Ádám, Pintér András, Terplán (talán inkább Treplán?) Farkas, Horváth Miklós, Tóth György, Bakos István, Takács János, Béres seu Németh István, Szalczer Péter, Németh Mihály, Mandl János, Takács Mihály. Közülük is nagy vagyoni különbségek voltak, mert míg pl. Treplán Farkas 1 egész és 1/8 jobbágytelken gazdálkodott (ami közel 37 hold földet tett ki), addig Takács Jánosnak és Németh Mihálynak csak 3/8 jobbágytelek jutott (kb. 12 hold). Vagyis a legtehetősebb és a legszegényebb jobbágy földjének mennyisége között háromszoros különbség volt! (A Sümegi- és a Foki-birtokon pedig még 1/4 jobbágytelkes jobbágyok is éltek!)
Sümegi Ferencné jobbágyai: Tóth István, Németh János, Vargha János, Horváth Ferenc
Foki József jobbágya: Léránt János
Maga házában lakó zsöllér (azaz: házas zsellér): Léránt György (Mint tudjuk, ő a Foki-jobbágy Léránt János udvarában lakott.)
Prosznyák Farkas jobbágya: Kocsis György
Tóth Mihály jobbágya: ifjabb Léránt György
Vagyis itt az a különös eset fordult elő, hogy apa és fia más földesúr joghatósága alá tartozott!
Az adózásuk hasonló, mint Püspökinél: 52 nap igás- vagy 104 nap gyalogrobot, házbér (árenda), tűzifa, fonás, kifőzött vaj, kappan, csirke és tojás, de itt a földesúrnak adandó kilencedet terményben adták (míg Püspöki pénzben fizette).
Forrás: http://archives.hungaricana.hu/hu/urberi/vas-molnari/
Kapcsolódó bejegyzés:
Ha tetszett a bejegyzés, lájkold, és oszd meg az ismerőseiddel! Ha észrevételed van, szólj hozzá! Ha pedig tetszik a blog, csatlakozz a törzsközönségéhez a facebook-on, hogy elsőként értesülhess a frissítésekről!