Egy korábbi bejegyzésben már bemutattam a szenttamási dalárdát, mely községünk első önkéntes alapon létrejött egyesülete volt. A közelmúltban a kezembe került egy régi könyv, melyben érdekes információkat találtam róla. A könyv szerkesztője Vargha Gyula, a címe pedig: Magyarország egyletei és társulatai 1878-ban. (Megjelent a "Statistikai Hivatal" kiadásában 1880-ban.)
A kötet járásonként mutatja be az ország összes egyesületét. A 316. oldalán az alábbi adatokat találjuk a vasvári járásra vonatkozóan:
A 317. oldalon a taglétszám- és pénzügyi adatokat találjuk (pirossal aláhúzva a "mi dalárdánk"):
Eddig azt hittem, hogy ez a dalárda egy a megye, a járás számtalan szervezete közül, de ebből a - korabelisége okán bizonyára hiteles - összesítésből az látható, hogy a járásban az elsők között jött létre! Méghozzá a járási székhely, Vasvár nagyközség ipartársulatával egyazon évben! Bár meglehet, hogy több egyesület is alakult a járásban 1873-ban vagy a megelőző években, de ezek nem érték meg 1878-at.
A létszám ugyanakkor itt is lecsökkent: a kezdeti 34-ről 20-ra, de a szervezet nem szűnt meg. (Sőt, még 1883-ban, Festetics György gróf temetésekor is működött, mert egy újságcikk szerint a dalárda a ceremónián gyászdalokat énekelt.) Az "alapító tag" kategória ekkor azokat jelölte, akik a rendes tagoknál jóval magasabb tagdíjat fizettek. Hogy ki volt ez a két ember, nem tudjuk. (Egyikük talán az apátplébános lehetett.)
A jegyzetben szereplő szöveg magyarázata: 1878-ban ért véget az orosz-török háború, melynek nyerteseként a Monarchia megszállta Bosznia-Hercegovinát. Emiatt voltak a katonaságnál a dalárdai tagok.
Ha tetszett a bejegyzés, lájkold! Ha észrevételed van, szólj hozzá! Ha pedig tetszik a blog, csatlakozz a törzsközönségéhez a facebook-on, hogy elsőként értesülhess a frissítésekről!