Mintegy 8 év kihagyás után ma egy újabb bejegyzéssel folytatódik az "akkor és most" sorozat. (A sorozat eddigi utolsó részében a püspöki harangláb fotóit vetettem össze, ez itt látható.)
A folytatás oka, hogy egy nagyon karakeres fotót kaptam a a Béke utca keleti házsoráról olvasónktól, Vánkos Györgyné Évától, akinek az édesanyja, Babós Etelka a falunkból származott. Köszönöm a képet!
A felvétel 1943-ban készült, amikor még Püspöktamási volt a falu neve, ami ezt az utcát is magába foglalta. Balról Babós József és családja kétablakos háza látható, előtte léckerítés és deszkakapu. A ház 1954. április 19-én (húsvéthétfő) délután leégett, de erről majd egy későbbi bejegyzésben mutatok be képet. Babós József olvasónk nagyapja volt. A háromablakos házban Némethék laktak. A házak előtt füves térség látható, balról néhány fácska.
A bal szélső ház egyébként már 1820-ban is egy Babos-családtagé volt; az ezt ábrázoló térkép itt, a házjegyzék pedig itt látható.
Az alábbi képen a google utcaképe látható ugyanerről a házsorról pár évvel ezelőttről:
A kétablakos parasztházat egy egyablakos váltotta fel, a háromablakos ház helyén pedig egy tetőteres ház áll. A füves térséget sövény veszi körül (korábban mintegy 10 évig ennek a közepén állt a Prinz-emlékoszlop, lásd itt).
Végül jöjjön egy friss, mindössze 3 nappal ezelőtti fotó ugyaninnen:
Akinek van a birtokában püspökmolnári középületet, esetleg egy jól beazonosítható utcarészletet ábrázoló régi fotó, és hozzájárulna a blogon való közzétételhez, kérem, juttassa el hozzám a képet!
Kedves Olvasók! Az ünnepekre tekintettel a következő két bejegyzés kimarad, folytatás jövő pénteken. Mindenkinek áldott húsvéti ünnepet kívánok, és mindenki vigyázzon magára!
>>> Az előző poszt: Hetvenöt éve történt 53. <<<
Ha tetszett a bejegyzés, lájkold, és oszd meg az ismerőseiddel! Ha észrevételed van, szólj hozzá! Ha pedig tetszik a blog, csatlakozz a törzsközönségéhez a facebook-on, hogy elsőként értesülhess a frissítésekről!