Kedves Olvasók! Örömmel tudatom, hogy elkészült az újabb (idén már a 2.) könyvem: "A Püspökmolnári Önkéntes Tűzoltó Egyesület 130 éve". Részletek a címlap alatt.
November 24-én Püspökmolnáriban került sor a 25. Vas Megyei Pátria Napra. Megítélésem szerint és a kapott visszajelzések alapján jól sikerült a program. A vaol.hu beszámolója itt olvasható.
A vaskarika kulturális portál pedig megjelentette a tudósításomat, ami itt található (sok fotóval).
És egy beszámoló a Nemzeti Művelődési Intézet honlapján: ide kattintva olvasható.
A mai bejegyzésben 1600-ig megyünk vissza az időben, a törökellenes harcok korába. Vasvármegye közgyűlési jegyzőkönyveiből ismertetek egy rendelkezést, amelyet 1600. november 23-án hoztak, és amely a mai Püspökmolnári korabeli elődközségeit érintette (és velük együtt több környező települést is).
Részlet a jegyzőkönyvből. Alulról a 4. sor végén olvasható Püspöki, a 3. sor elején pedig Molnári és Szenttamás neve.
Címkék: híd püspöki török kor szenttamás molnári
A mai bejegyzésben az 1781. évi nemesi összeírás helyi eredményét teszem közzé, azaz azoknak a neveit, akik akkor nemesi jogállású személyként éltek falunk akkori elődközségeiben. Ez a korabeli hivatalos nyelven, latinul készült, elöl a keresztnév áll, utána következik a vezetéknév.
Kezdjük Molnári nemeseivel:
Szenttamáson pedig az alábbi nemeseket találták:
Címkék: szenttamás molnári nemesi összeírás
Az alábbi cikk két évtizeddel ezelőtt, pontosan 1998. november 3-án a Nemzeti Sport c. újság 6. oldalán jelent meg:
Címkék: sport újságcikk püspökmolnári
A mai bejegyzésben az idén 130 éves Püspökmolnári Önkéntes Tűzoltó Egyesület gazdag múltjából mutatok be néhány fotográfiát. Lássuk őket!
Ez az 1927-es tűzoltó csoportkép a molnári kocsmánál készült (megtalálható a Falukrónikában). Az azóta már elhunyt Sipos Józsefné (szül. Hegyi Irén) jóvoltából sikerült a legtöbb személyt beazonosítani. Irén néni szerint az alsó, ülő sorban balról jobbra: Kiss Lajos, Kiss Antal, Békefi Gyula, Piri Mihály, Gálos Béla, Sipos Imre (előtte a fiai: Imre és László), Szíjártó István, Babos József, Horváth Miklós, alulról a 2. sorban balról jobbra: Szalai Gergely, Szabó Kálmán, Szabó István, Piri János, Jobbágyi János, Molnár Géza, Kovács Ferenc, Kiss László, Szabó Gyula, alulról a 3. sorban balról 4 személy ismeretlen, Hegyi György, Kenesei Kálmán, Bódis György, Sipos József, a legfelső sorban balról jobbra: Varga Imre, Kiss István, Tóth Sándor, Tóth Gábor, Szalai Károly („Pulai apja”), Szabó Lajos, Varga Antal.
Címkék: kép kocsma iskola tűzoltók névsor püspökmolnári rábamolnári
MEGHÍVÓ
A Püspökmolnári Helytörténeti Klub 3. összejövetelét november 10-én (szombaton) 16.00-kor tartjuk a Faluházban. Szeretettel várunk minden érdeklődőt, aki kötetlenül beszélgetne községünk múltjáról!
A mai bejegyzésben nézzük meg, hogyan gazdálkodott községünk téesze, a Rába MTSz! (A sorozat előző részét, az 1975-ös gazdálkodás adatait itt lehet elolvasni.)
Először lássunk egy szöveges ismertetőt!
Címkék: mezőgazdaság püspökmolnári
A mai bejegyzésben a Molnárok Lapja című szakmai folyóirat hirdetési mellékletének két világháború közti lapszámaiból teszek közzé községünkhöz kötődő apróhirdetéseket + egy rövidhírt. Mindegyik kapcsán kérem, hogy akinek van fotója, információja a benne szereplő személyekről, tudassa velem! Lássuk a hirdetéseket időrendben! (A hirdetésekben szereplő "u.p." jelentése: utolsó posta.)
Az első a lap 1929. augusztus 17-i száma hirdetési mellékletének 1. oldalán található:
A következőt a Molnárok Lapja 1930. október 25-i száma hirdetési mellékletének 1. oldalán találjuk: