A mai bejegyzésben néhány kérdést teszek fel - leginkább költőieket -, melyek a püspökmolnári római katolikus Szent Tamás templom múltjával kapcsolatosak, és egyelőre nincs rájuk válaszom. Hátha valakinek van a tisztelt Olvasók közül!
A templomunk átépítéseiről korábban írt (itt olvasható) bejegyzésben - plébániai feljegyzések alapján - azt írtam, hogy a templom oltárai 1731-ben készültek el. Ugyanakkor a főoltár és a Mária-oltár nagyon eltérő stílusjegyeket mutat. A főoltár:
És a Mária-oltár:
Jól látszik, hogy a Mária-oltár sokkal díszesebb, a főoltár letisztultabb, klasszicistább kinézetű. Bár nem vagyok művészettörténész, de a Mária-oltárról el tudom képzelni, hogy 18. századi legyen, a főoltárt én a 19. század közepére saccolnám. Akinek van megalapozott véleménye, kérem, írja meg!
Egyébként a főoltár felett függő nagyméretű oltárkép készítésének idejét, készítőjének nevét is jó lenne megtudni...
Az oltárokhoz hasonlóan eltérő a két szenteltvíz-tartó kinézete is. A bal oldali:
És a jobb oldali:
Utóbbi régebbinek tűnik - talán 18. századi?
A templom üvegablaka is érdekes, ami Avilai Szent Terézt ábrázolja:
Úgy tűnik, magánadományból készült, ugyanis a "... Róbertné szül. (?) Tormássy Terézia" nevet és az 1907 vagy 1908-as dátumot lehet olvasni az alsó részén. Vagyis az adományozó a védőszentjének állíttatott emléket. Vajon mi célból? Talán ha minden betűt ki lehetne silabizálni, kiderülne. Sajnos elég magasan van a felirat is. Tormássy Teréz bizonyára Tormássy Károly kántortanító rokona, talán a lánya volt. Hallott róla valaki?
De ott van még ez a megkapóan bájos Madonna-kép a templomhajó bal oldalán. Vajon ki, mikor festhette?
Vagy a szépen díszített szószék, a falon körbefutó stációk, a gyóntatószék, a csillár... Ki, mikor készíthette őket? És vajon mit rejtenek a templom falai? Vajon kirajzolódna a templom építéstörténete egy falkutatást követően?
Sok-sok kérdés, amelyre még keressük a választ...
Kapcsolódó bejegyzések:
A Sallér-kripta belülről (videóval)
Adalékok templomunk kifestéséhez
Most tavaszi szünet következik, folytatás 2 hét múlva, 2019. április 29-én. Mindenkinek áldott húsvéti ünnepet kívánok!
>>> Az előző poszt: A községi termelőszövetkezet 1981-ben <<<
Ha tetszett a bejegyzés, lájkold, és oszd meg az ismerőseiddel! Ha észrevételed van, szólj hozzá! Ha pedig tetszik a blog, csatlakozz a törzsközönségéhez a facebook-on, hogy elsőként értesülhess a frissítésekről!