A mai bejegyzésben nézzük meg, hogyan gazdálkodott a Püspökmolnári Rába MTSz 1980-ban! (Az 1979-es év gazdálkodási adatairól itt lehet elolvasni.)
Szokásunkhoz híven először kezdjük egy szöveges bemutatással:
A mai bejegyzésben nézzük meg, hogyan gazdálkodott a Püspökmolnári Rába MTSz 1980-ban! (Az 1979-es év gazdálkodási adatairól itt lehet elolvasni.)
Szokásunkhoz híven először kezdjük egy szöveges bemutatással:
Emlékeznek a kedves Olvasók, amikor - tavaly tavasszal - ezüstkalászos gazdák portréit tettem közzé? (A rábamolnáriak itt, a püspöktamásiak pedig ide kattintva találhatók meg.)
A Helytörténeti Klub tagjainak a helytörténeti gyűjteményben tett látogatása során a szóréban találtam két olyan bizonyítványt, melyet 1939-ben állítottak ki, és amely a téli gazdasági tanfolyam elvégzését igazolja. Ma ezeket mutatom be.
Tóth Sándor bizonyítványa így néz ki:
Babos Károlyét pedig itt láthatjuk:
Figyelem! A Püspökmolnári Helytörténeti Klub következő összejövetelére március 23-án (szombaton) 16.00 kezdettel kerül sor. Ennek keretében felkeressük a Petőfi utcai haranglábnál lévő "szórét", a helytörténeti gyűjtemény megtekintése céljából. Találkozzunk 23-án 16.00-kor a szórénál! Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
A mai bejegyzésben "községünk vasútja" - azaz a Püspökmolnárit érintő Sopron-Nagykanizsa vasútvonal - létrehozásáról teszek közzé egy régi újságcikket. Először az "építés" szót akartam leírni, de ekkor még sokkal inkbb csak a tervezésről és az anyagiak összegyűjtéséről volt szó, a vasútépítés jóval később kezdődött.
A cikk a Budapesti Hirlap 1856. március 14-i számának címoldalán jelent meg:
Hogyan ünnepelték eleink az 1848-as forradalmat fél évszázad elteltével? Erre a kérdésre kapunk választ a Vasvármegye című újság 1898-as számai alapján.
Március 15-e 50. évfordulójának megünnepléséről így tudósított a lap (1898.03.20. 3. oldal):
A korszakban március 15-nél fontosabb dátum volt április 11-e: e napon arra emlékeztek, amikor 1848-ban a király (V. Ferdinánd) szentesítette az áprilisi törvényeket. Vagyis ez a törvényes forradalom ünnepe volt. Ennek itteni előkészületeiről így írt a Vasvármegye 1898. április 10-ei száma (12. oldal):
A mai bejegyzésben egy hetvenöt évvel ezelőtti újságcikket ismertetek a Vasvármegyéből. (A sorozat előző része ide kattintva olvasható.)
Az első cikk a Vasvármegye 1944. március 11-i számának 7. oldalán jelent meg, a címe így szól:
A cikkben az ingatlanok adás-vételét ismertették: először az eladó, majd a vevő nevét, aztán az ingatlan nagyságát és helyét, végül a vételárat közölték. Községünk egyik lakója eladóként volt érintett:
A mai bejegyzésben a Kaszás Péterné szül. Szabó Katalintól kapott képek 3., utolsó része következik. Kati néninek ezúton is köszönöm a fotókat! Lássuk őket!
A mai bejegyzésben egy Bach-korszakban megjelent folyóiratból ismertetem a korabeli Molnári, Szenttamás és Püspöki néhány jellemző adatát: népesség, terület, (katolikus) egyházi hovatartozás. A lap címlapja is érdekes, ezért ide teszem egészben:
A községek néhány jellemzőjét tartalmazó oldal pedig ez:
A mai bejegyzésben nézzük meg, hogyan gazdálkodott a Püspökmolnári Rába MTSz 1979-ben! (Az előző év, tehát 1978 gazdálkodási adatairól itt lehet elolvasni.)
Először lássunk egy szöveges leírást!