A Püspökmolnári Rába MTSZ 1968-as gazdálkodásának bemutatása után nézzük, milyen volt a téesz helyzete a következő évben!
Először lássunk egy leírást a szövetkezetről! (A nyilakra kattintva a képek nagyíthatók!)
A Püspökmolnári Rába MTSZ 1968-as gazdálkodásának bemutatása után nézzük, milyen volt a téesz helyzete a következő évben!
Először lássunk egy leírást a szövetkezetről! (A nyilakra kattintva a képek nagyíthatók!)
1726/27-ben Vas vármegye - királyi rendelet értelmében - nemességvizsgálatot tartott, azaz megnézte: kik és milyen jogcím alapján viselnek nemességet a vármegye területén. Az eljárás egy nemességvizsgálati utasítás (ún. Idea) alapján folyt le. Az e dokumentum alapján lefolytatott vizsgálat szerint a korabeli Szenttamáson és Molnáriban az alábbi személyek bírtak nemesi jogállással:
Községünk korabeli nevei 75 évvel ezelőtt, 1943 januárjában is szerepeltek a megyei lap hasábjain, ma ezeket a cikkeket mutatom be. (A sorozat előző része itt olvasható.)
A háború miatt kiemelt szerepe volt a "Honvédeink üzennek" c. rovatnak. Az első ilyen cikk, amiben egy községünkbeli honvéd üzent, az 1943. január 12-i Vasvármegye-lapszám volt. A 4. oldalon ez a bevezető volt olvasható:
A cikk szerint a 253/29. tábori postaszámról üzent az itthoniaknak Simon József honvéd (földmíves) Püspöktamási.
A Vasvármegye január 15-ei számának 3. oldalán volt olvasható ismeretlen oroszországi postaszámról Borsos László tizedes (földmíves) Püspöktamási lakos üzenete.
A mai bejegyzésben egyik olvasónktól, a községünkben született Baranyai Jolán lányától, Horváth Ritától kapott régi képeket mutatom be. Ritának köszönöm a fotókat és a hozzájuk írt információkat!
Kezdjük a legrégebbi képpel!
A bal oldali fotográfia 1933-ban készült, és a Babós-lányokat látjuk rajta: Etel (Rita anyai nagymamája, áll, 1912-1983), és a nővére, Margit (1910-1979, ül), ő elkerült a faluból.
A lenti fénykép 1935. áprilisban készült, Babós Etel a középső sor jobb szélén látható. Sajnos a többiek nevét nem tudjuk, azt sem, hogy van-e köztük még falubeli, és azt sem, hogy milyen csoport lehet. (A ruhák hasonlósága alapján akár valamilyen tánccsoport is lehet.) Akinek van más ötlete, kérem, írja meg!
A mai bejegyzésben egy 1962-es ünnepség beszámolóját olvashatjuk. A cikk a Szabad Föld 1962. január 14-i számának 16. oldalán jelent meg:
Egy hónap elteltével ma folytatódik a száz évvel ezelőtti újságcikkeket bemutató sorozat: ma két újságcikket olvashatunk újra. (Az előző ilyen témájú poszt itt olvasható.)
Az egyik - a fontosabb - újságcikk egy hirdetés, ami a Vasvármegye című lap 1918. január 18-i számának 6. oldalán jelent meg:
A szomszédos Rábaszenttamás kocsmáját fél évvel korábban így hirdették meg, Rábapüspöki kocsmáját 1914 tavaszán pedig így. (A rábamolnári kocsma bérbe adási hirdetménye 1909-ből itt olvasható.)
Korábban már többször közöltem cikkeket a Harangszó című protestáns folyóiratból. Most a lap 1916. január 9-i számának 207. oldaláról ismertetek egy tudósítást, ami egy 1915 decemberi estélyről szól. Íme: