"Wekerle hozta törvénybe
ne ess rózsám kétségbe..."
- nagyapám szokta ezt mondogatni, amit talán az öregapjától hallott. Ez ugyanis egy Dankó Pista-nóta első két sora: a pár soros dalszöveg a Wekerle-kormány alatt bevezetett polgári házasságkötés méltatásáról szól (itt meghallgatható.)
A polgári házasságot is magába foglaló egyházpolitikai küzdelmek idején (1894-95-ben) született meg egy új politikai erő, a Katolikus Néppárt. Céljának tartotta a katolikus egyház érdekeinek védelmét, az egyház szociális tanainak képviseletét, az állami anyakönyvezés elleni fellépést. Egyes egyházi központokban - ahol agilis plébános vagy szerzetes tevékenykedett - jelentős bázisa alakult ki a Néppártnak. A papok által vezetett - néha feltüzelt - hívek aztán erélyesen léptek fel a polgári házassággal szemben.
Egy ilyen tiltakozásról tudósít községünk vonatkozásában - a Néppárttal szemben ellenséges hangnemben - a Pesti Hírlap 1895. október 31-i számának alábbi cikke (4. oldal):
A cikkben említett Glasics Egyed (1848-1927) szlovén származású vasvári domonkos szerzetes, plébános és házfőnök, a Néppárt agilis szervezője, Istóczy Győző (1842-1915) pedig a rumi kerület országgyűlési képviselője volt (és az Országos Antiszemita Párt vezetője). A választást a szervezkedés után egy évvel, 1896 október végén - november elején tartották, és végül a néppárti Buzáth Ferenc nyerte meg.
Kapcsolódó bejegyzések:
Frissült bejegyzés: Száz éve történt 45.
Ha tetszett a bejegyzés, lájkold, és oszd meg az ismerőseiddel! Ha észrevételed van, szólj hozzá! Ha pedig tetszik a blog, csatlakozz a törzsközönségéhez a facebook-on, hogy elsőként értesülhess a frissítésekről!