A tegnapi napon, 2024. június 9-én egy olyan választási eseményre került sor, amilyenre eddig még soha: egyszerre európai parlamenti és önkormányzati választás zajlott. Alább mint politológus, ennek a rendkívüli választásnak a püspökmolnári eredményeit mutatom be a valasztas.hu adatai alapján.
A részvételi arány magas, 67,68 % volt. Ez lehet az oka a pártok mozgósításának is, meg annak is, hogy az önkormányzati választáson 2 polgármesterjelölt indult, tehát a választók érezték, hogy van tétje a választásnak.
A napközbeni részvételi arány így alakult:
A püspökmolnári választási eredmények meglepően sokára, valamikor éjfél után kerültek fel a valasztas.hu-ra... Nem tudni, hogy ez esetleg a többszöri újraszámlálás vagy a valasztas.hu lassú, késedelmes publikálásának következménye.
A püspökmolnári polgármesterválasztás eredménye:
A helyi önkormányzati képviselőválasztás eredménye:
Az adatokból látszik, hogy a választók többsége változást akart, hiszen az egyetlen, a most regnáló testülettel szemben fellépő új jelölt képviselőként is nyert volna, továbbá az is, hogy az 5 jelölt közül az 1. és a 3. legtöbb szavazatot "új ember" érte el. Míg Rodler Csaba és csapata a választási plakátjukon és a kampányfilmjükben az elért eredményeket hangsúlyozták, amelyek a megnyert pályázatokról és az infrastrukturális fejlesztésekről szóltak, addig Kovács Krisztián olyanokat is megígért, amelyeknek nincs közvetlen pénzügyi vonatkozása. Ez is mutatja, hogy a lakosság közérzetét nem kizárólag a nagyléptékű infrastrukturális fejlesztések határozzák meg.
Összegezve: októbertől az új polgármestert és a régi képviselői csapatot a választók együttműködésre ítélték a falu érdekében. (Bár már hallottam olyan pletykát, hogy esetleg a képviselők egységesen lemondanának, de a saját hitelességük és a választóik bizalmának megtartása érdekében - azt hiszem - ezt nem gondolhatják komolyan. Már ha egyáltalán tőlük indult ki ez a szóbeszéd.)
A megyei közgyűlési választás helyi eredménye:
Ebben az eredményben azt gondolom, semmi meglepő nincs. A kormánypárt hozta az erre a településtípusra jellemző eredményét. A volt jobbikos által vezetett egyesület és az egykori nagy Jobbikból kiszakadt Mi hazánk egyaránt 42-42 voksot kapott a faluban, majd a liberális Momentum következik a régi ellenzék pártjai előtt.
Az EP-választás helyi eredménye:
A kormánypárt ezen a választáson is győzött a faluban, ám kisebb arányban, mint a vármegyei választáson. Az újonnan megjelent TISZA Párt közel 20 %-os eredménnyel (92 szavazattal) a 2. helyre került. Leginkább az "óellenzéktől" vett el szavazatokat, de azért a kormánypárttól is. Az EP-listán a szélsőjobb lett a 3., míg a viccpárti formáció a 4., a régi ellenzék pártjai csak ezután következnek.
A fenti táblák kiváló lehetőséget nyújtanak arra, hogy az egyes pártok eredményét a kétfajta választáson összevessük, és - tekintve, hogy mind a képviselő-, mind a polgármester-választáson volt pártszínekben induló jelölt - az ő eredményeiket is összehasonlítsuk a kormánypárti listára leadott szavazatszámokkal (bár a két választás nagyon eltérő, ezt érdemes figyelembe venni).
Kapcsolódó bejegyzés:
A 2019. évi EP-választás eredménye
Kedves Olvasók! Mivel az elmúlt pár hónapban kevés időm volt kutatni, a korábban összegyűjtött anyagaim pedig egyre fogynak, ezért a blogbejegyzések száma a jövőben sajnos ritkulni fog... Ezen az segíthetne, ha kaphatnék Önöktől/Tőletek a blogon való közlésre régi családi fotókat, iratokat, történeteket. Kérem, járuljanak/járuljatok hozzá ily módon a bejegyzések számának növeléséhez, ezáltal pedig Püspökmolnári - és az itt élők - múltjának feltárásához! Előre is köszönöm!
E-mail címem: kugiblogja@gmail.com
>>> Az előző poszt: A búza áresése miatt halt meg <<<
Ha tetszett a bejegyzés, lájkold, és oszd meg az ismerőseiddel! Ha észrevételed van, szólj hozzá! Ha pedig tetszik a blog, csatlakozz a törzsközönségéhez a facebook-on, hogy elsőként értesülhess a frissítésekről!