Mivel a munkám során statisztikai adatokkal is dolgozom, ezért innen jött az ötlet, hogy Püspökmolnári népesedési adatait is megvizsgáljam a 2000-től eltelt időben. Így a mai bejegyzést ennek szentelem. Az adatok forrása a Központi Statisztikai Hivatal honlapjának (https://ksh.hu) Tájékoztatási adatbázisa.
Lássuk először a falu lélekszámának (pontosabban: az állandó népességnek*) a változását, azzal együtt pedig a nemek szerinti megoszlást éves bontásban 2000 óta. (Az ábrák rájuk kattintva nagyíthatók, majd ismételt kattintással visszaállnak eredeti méretükre.)
* Az állandó népesség az állandó lakcímmel rendelkezőket jelöli. (Ezzel szemben a lakónépesség tartalmazza az ideiglenes lakcímmel rendelkezőket is.)
Jól látszik, hogy ebben a két évtizedben az ezredforduló után volt a csúcson a lélekszám, majd csökkenésnek indult, a mélypontot 2014-ben érte el. Azóta lassú növekedés indult meg.
A népességszámot elsődlegesen az (élve)születések és a halálozások befolyásolják:
A halálozások "csúcspontja" 2014-ben volt, amikor is 23-an (!) haltak meg a falu lakói közül, viszont abban az évben csak 7 gyerek született. 10 vagy annál több halott a 21 évből 14-ben volt, míg a születések száma csak egyszer, 2004-ben érte el a 10-et. A születések negatív rekordja 2019-ben volt, amikor mindössze 3 gyerek született...
Érdekes adat a meg nem születettek száma is...:
Az abortuszok révén 27 gyerekkel vagyunk kevesebben a faluban... (Nem számítva az esetleges ikerterhességeket.)
A fentiek alapján nyilvánvaló, hogy a falu lélekszámát tehát nem a gyereklétszám, hanem a bevándorlás gyarapítja.
A diagram adataiban az állandó és az ideiglenes oda- és elvándorlás együttesen látható (tehát az ideiglenes lakcímet létesítők is benne vannak.)
Az adatok jobb megértése érdekében kivételesen ide teszem az eredeti adattáblát is, a kiszámolt vándorlási különbözettel együtt. Ahol ennek értéke negatív, abban az évben több volt az elvándorlás, mint a beköltözés.
Azt hiszem, tanulságos adatok...
>>> Az előző poszt: Hetvenöt éve történt 73. <<<
Ha tetszett a bejegyzés, lájkold, és oszd meg az ismerőseiddel! Ha észrevételed van, szólj hozzá! Ha pedig tetszik a blog, csatlakozz a törzsközönségéhez a facebook-on, hogy elsőként értesülhess a frissítésekről!