A mai bejegyzésben folytatódik az 1945-ben történt eseményeket bemutató sorozat a püspöktamási plébános - akkor Holpert István - által vezetett Historia Domus alapján. Lássuk, mit jegyzett le az atya 1945 márciusának elején! (A sorozat előző része itt olvasható.)
Bár a szöveg jól olvasható, de azért ide másolom nyomtatott betűkkel is.:
"1945. március 4.
Ma délben Szombathelyt bombázták. Sok bombát kapott a Székesegyház, a püspökvár, a szeminárium, a mellette levő kanonoki ház. A bombatámadás áldozata lett Dr. Kiss Lajos kanonok, püsp. helynök, egyhm. főtanfelügyelő, pápai prelátus és Pintér József kanonok.
1945. márc. 8-11.
Katonáknak volt lelkigyakorlat a templomban, a szentbeszédet én mondottam. Gyóntatni segített Szekér Antal ppikamarás (pápai kamarás - KG), hidvégi szomszéd-plébános, Porpáczy Gy. premontr. tanár és Bárdosi Jenő tábori lelkész.
1945. március 18.
Szálasy Ferenc nemzetvezető jött ma délben községünkbe; ünnepélyes fogadtatás után közös ebéd volt az ág. h. ev. (ágostai hitvallású evangélikus - KG) iskolában, amelyen részt vett a nemzetvezető kísérete, a megyei nyilas-vezetők, a helybeli katonai- és polgári vezetők.
1945. március 19.
A katonatiszt Józsefek és Sándorok tiszteletére ebéd a plebánián."
A március 18-i Szálasi-látogatásról eddig nem volt tudomásom! A leírtak alapján úgy tűnik, mintha a plébános nem vett volna részt az ebéden (vagy tévedek?), és tárgyilagosan, sőt elég távolságtartón fogalmaz a látogatásról. (A nemzetvezető nevét a kor szokása szerint y-nal írja.)
Mint azt Böröcz Imréné Terus nénitől megtudtam, Szálasit a szenttamási harangláb mellett fogadták, az oda - útépítési célból felhalmozott - bazaltkupacon állva köszöntötte az akkor 3-4 éves Kiss Rezső. Akinek van további információja, netán fényképe a látogatásról, kérem, tudassa velem!
A fentiekből is látszik, hogy a Historia Domus páratlan forrás az 1945-ös történések vonatkozásában! Szerencsénkre Holpert atya a március végi és áprilisi eseményekről még részletesebben írt, így a hónap végén még újra közlöm a napló vonatkozó bejegyzéseit.
>>> Az előző poszt: Száz éve történt 60. <<<
Ha tetszett a bejegyzés, lájkold, és oszd meg az ismerőseiddel! Ha észrevételed van, szólj hozzá! Ha pedig tetszik a blog, csatlakozz a törzsközönségéhez a facebook-on, hogy elsőként értesülhess a frissítésekről!