A múlt héten már bemutattam a községünkben talált őskori agyagedényt (fotóját lásd itt). Most nézzük meg, hogyan keletkezhetett a lelet?
A korabeli mocsáron át egy nomád törzs vagy család igyekezett célja felé. A mocsárban sem növényi eledelre, sem vadra nem találtak, az áradás miatt a zavaros vízben a halászat sem vezetett eredményre. Végszükségükben megölték az egyik 6-8 éves gyereket, s a hús megfőzéséhez tűzhelyet építettek. Egy vörös agyaggal kitapasztott, s így vízmentessé tett üregbe faszénparazsat tettek, erre helyezték rá az edényt, melyben először a körülötte megtalált darabokat süthették meg. Ezek elfogyasztása után a többi húst teszik az edénybe, és nemcsak oldalról töltik fel parázzsal, hanem az edényt agyagfedővel betakarva felülről is forró hamuval borítják be, hogy ki ne hűljön, és magában pároltan megsüljön.
A család vagy nem talált vissza az edényhez, vagy hirtelen áradás késztette őket menekülésre, hiszen halászó szerszámaik egy részét is hátrahagyták. A tűzhelyet az árvíz elöntötte, és a vizes iszap súlya alatt beszakadt az agyagfedő. A forró hamu beömlött az edénybe, és kitöltötte annak tartalmát, így őrizve meg napjainkra a véres lakoma maradékát… (Ifj. Benda László: Ősemberi kannibállelet Rábapüspökiben. In: Természettudományi Közlöny 1928. 291-295. o. nyomán)
Újabb vélemények cáfolják a kannibál-eredetet, mondván: az csak egy szárnyait bontogató ifjú tudós elméjének szüleménye. Mivel a lelet napjainkra elveszett (a Savaria Múzeumban nem tudnak róla), így a bizonyítás – akár pro, akár kontra – nehézségekbe ütközik.
Az ismertetett leleten kívül egy kisebb, 15,5 cm magasságú, 9 cm átmérőjű, 7 cm talpátmérőjű őskori égetett agyagedényt is találtak Püspökmolnári határában (Savaria Múzeum Régészeti leltárkönyv VIII. 60.9.1.), egy 2001-es régészeti terepbejárás során pedig kisebb őskori kerámiatöredékeket észleltek a Tilosalja, az Erdő-alja, Vendégfogadó, Öregnyíres és a Tizedik dűlőkben (Savaria Múzeum Régészeti Osztály RA 1939-05, RA 2203-07 és RA 1375-01).
Ha tetszett a bejegyzés, lájkold! Ha észrevételed van, szólj hozzá! Ha pedig tetszik a blog, csatlakozz a törzsközönségéhez a facebook-on, hogy elsőként értesülhess a frissítésekről!