Ahogy arról már korábban írtam, Festetics György gróf 1857-ben megalapította a molnári apátságot (itt és itt írtam róla). A mindenkori szenttamási plébános lett a molnári apát, akinek az alapító előírta, hogy - segítség gyanánt - káplánt tartani köteles (a javadalmazását az apátsági földek hozama fedezte).

Az apát mellett elkelt a segítség, hiszen nemcsak a plébánia feladatait látta el (amihez az akkori 3 falu, Püspöki, Molnári és Szenttamás tartozott), de a kastély lakóinak lelki gondozását is, továbbá tanított a katolikus elemi iskolában. A káplánokat a püspök nevezte ki, de az apát úr fizette őket. Nyilván szerény javadalmazást kaptak, és amint megürült egy jobban jövedelmező stallum (kápláni hely vagy plébánia), továbbálltak. Vagyis néhány évnél tovább nem tartózkodtak községünk területén. Mivel a káplánnak kellett misét bemutatni a grófi család molnári tartózkodása idején a kastély kápolnájában, ezért elképzelhető, hogy ők a kastélyban laktak (de erre nincs bizonyítékom) - míg az apát Szenttamáson, az 1832-ben épített plébániaházban. Az alábbiakban a plébánia székhelye miatt szenttamási káplánnak nevezem őket.

Lássuk, kik voltak a káplánok a 19. században! (A nevük után az itteni szolgálati idejük olvasható, alatta pedig a rövid életrajzuk.)

Németh János: 1858. január-1860.01.28.

Szombathelyen született 1825. május 8-án Németh György és Nunkovics Anna szülőktől. Felszentelték 1849. jún. 4-én. Káplán volt Körmenden (1850. jún.-1851), Szepetneken (1851. nov.- 1854. ápr.), Lendvavásárhelyen (1854. ápr.-1858), Szenttamáson (1858. febr.-1860. jan.), plébános Felsőoszkón 1860-tól 1881-ben bekövetkezett haláláig. 

Gálos Mihály: 1860.09.02-1861.01.11.

Szombathelyen született 1835. május 25-én Gálos János kőműves és Pethő Anna óperinti lakosoktól. Felszentelték 1860. július 31-én. Káplán volt Szenttamáson (1860. szept.-1861. jan.), Pusztamagyaródon (1861. jan.-1862. febr.), Felsőpatyon (1862-68.), adminisztrátor (azaz: pap hiányában a plébánia ideiglenes vezetője) Gércén (1868-70), majd plébános ugyanott (1870-1915). 1912-ben tiszteletbeli szentszéki ülnökké nevezték ki. 1915 nyarán nyugalomba vonult, de még az év október 31-én meghalt.

Nagy Károly: 1861.04.26-május ?

Született Kenyeriben 1836-ban Nagy József tanító és Mancs Katalin szülőktől. Pappá szentelték 1859-ben. Káplán volt Rábakovácsiban (1859.-1861), adminisztrátor ugyanott (1861. márc.-ápr.), káplán Szenttamáson (1861. ápr.-május), Nován (1861-1862), Jánosházán (1862. ápr.-júl.), Vasszentmihályon (1862 -1865), Szentgyörgyvölgyén (1865.-1866), Pákán (1866-1868), Lentiben (1868-1874), Zalaegerszegen (1874-1876), plébános Lendvavásárhelyen 1876-tól 1895-ig. Ekkor lemondott plébániájáról, de később ideiglenesen adminisztrálta a nagylengyeli, rédicsi, tömördi, a vasszécsenyi és a kenyeri plébániákat. Meghalt Szombathelyen 1922-ben.

Ágoston József: 1861.05.25-1862.08.25.

Szombathelyen született 1832-ben Ágoston József és Pallos Anna. városi polgároktól. Pappá szentelték 1855-ben. Káplán volt Rábagyarmaton (1855-56), Csesztregen (1856), Szentgyörgyvölgyén (1856-57), Letenyén (1857-58), Nován (1859), adminisztrátor Rábagyarmaton (1859), Nován (1860), Szenttamáson (1861-62), Egyházashollóson (1862-67), újra adminisztrátor Nagylengyelen (1867), majd plébános Gersén 1867-től 1897-ig; akkor nyugalomba vonult. Körmenden halt meg 1906-ban.

Czigler József: 1862.10.31-1863.05.14.

Született Szombathelyen 1833-ban Czigler Antal és Rigelsperger Jozefa szülőktől. Pappá szentelték 1856-ban. Káplán volt Pusztaszentmihályon (1856), Nagyszentmihályon (1856-57), Incéden (1857), Rábaszentmártonban (1858-62), Szenttamáson (1862. okt.-1863. ápr.), Rohoncon (1863. ápr.- 1864), plébános Felsőrönökön (1864. okt.-1879. márc.), majd Rábakeresztúron 1879 áprilisától 1889-ben bekövetkezett haláláig.

Schmidt József: 1863.09.18-1963.11.13.

Szombathelyen született 1828-ban Schmidt Ferenc és Neuner Aloizia szülőktől. Pappá szentelték 1854-ben. Káplán volt Vasszentmihályon (1854.-1856.), Szenteleken (1856-1858), Felsőpatyon (1859-1861), Sárváron (1861.-1863. máj.), Rohoncon (1863), Szenttamáson (1863. szept.-nov.), nevelő Horvátországban (1863-1864), káplán Lékán (1864-1866), plébános Karácsfán (1866-80), végül Nagysároslakon 1880-tól 1892-ben beköv.etkezett haláláig.

Léránt Imre: 1864.01. 01-1865.02.05. 

Szombathelyen született 1840. nov. 17-én Lóránt Pál nemes, szabómester és Kis Erzsébet szülőktől. Pappá szentelték 1863. nov. 22-én. Káplán volt Püspöktamásiban 1864. január 1-től 1865. február  5-ig. Október 18-án Szombathelyen elhunyt.

Vidos László: 1865.06.18-1866.08.06., adminisztrátor: 1866.02.hónaptól

Született Rohoncon 1840-ben koltai Vidos Lajos kőszegi táblai helyettes elnök, királyi tanácsos és Eitner Jozefa nemes szülőktől. Pappá szentelték 1862-ben. Káplán volt Rohoncon (1863), a Sz. Ágostonról nevezett felsőbb papképző-intézet tagja (1863-65), káplán Szenttamáson (1865. júl.-1866. aug.), Kőszegen (1866-1867), közben ideiglenes adminisztrátor Meszlenben (1866), plébános Lentiben 1867-től 1893-ban bekövetkezett haláláig.

Németh Pál: adminisztrátor 1866.09.03-tól, káplán: 1866.10.22- 1868.01.27.

Született Körmenden 1834-ben Németh György szabómester és Németh Anna szülőktől. Pappá szentelték 1858-ban. Káplán volt Nagylengyelben (1858-1859), Hosszúperesztegen (1859.-1866), Szenttamáson (1866. szept.- 1868. jan.), Jánosházán (1868-1872), plébánoshelyettes ugyanott (1872-75), plébános Pecölben 1875-től 1910-ben bekövetkezett haláláig. 1908-ban a megyéspüspök címzetes esperessé nevezte ki, Pecöl pedig díszpolgárává választotta.

Varga Boldizsár József: 1868.03.10-1869.04.19.

Szombathelyen született 1844-ben Varga István csizmadia és Székely Julianna szülőktől. Pappá szentelték 1867-ben. Káplán volt Jánosházán (1867-1868), Szenttamáson (1868. márc.-1869. ápr.), Felsőpatyon (1869-1870), Pákán (1870), Szentléránton (1871. jan.-nov.), Bánokszentgyörgyön (1871-1873), Rábakethelyen (1873-1876), Zalaegerszegen (1876-1878), végül plébános Kerkaszentmiklóson 1878-tól 1899-ben bekövetkezett haláláig.

Kiss Károly: 1869.05.30-186910.?

A Sopron vármegyei Völcsejben született Kis (sic!} József csizmadiamester és Czuppon Teréz nemes szülőktől. Pappá szentelték 1868-ban. Káplán volt Felsőpatyon (1868-1869), Szenttamáson (1869. május-okt.), Egyházashollóson (1869-1872), Kemeneshőgyeszen (1872-1873), Körmenden (1873-1876), Szentgyörgyvölgyén (1876-1880). 1881-től 1918-ban bekövetkezett haláláig Nagykölked plébánosa volt.

Mazaly József: 1869.10.11-1871.02.02.

Dénesmajorban (Hosszúperesztegi plébánia) született 1834-ben Mazaly József uradalmi tiszttartó és Beli Anna szülőktől. Pappá szentelték 1861-ben. Káplán volt Vasváron (1861-67), plébánoshelyettes Gersén (1867-69), káplán Szenttamáson (1869. okt.-1871. febr.), végül Kenyeriben lett plébános 1871-től haláláig, 1905-ig.

Balázsy Lajos: 1871.09.16-?

Balázsy Mihály városi polgár, csizmadiamester és Vinkovits Anna fiaként Szombathelyen született 1847-ben. Pappá szentelték 1871-ben. Káplán volt Szenttamáson (1871. aug. - okt.), Pákán (1871-1874), Körmenden (1874 -1880), végül plébános lett Náraiban 1880-ban. 1920-ban lemondott plébániájáról; ezután Szombathelyen, majd Körmenden élt 1925-ben bekövetkezett haláláig. 1916-tól 1920-ig a szombathelyi felső kerület esperese és tanfelügyelője volt.

vurglich_agoston_prepost_1889augusztus4.jpgAz utolsó pap, aki káplánként szolgált községünkben, Vurglich Ágoston (más forrásban: Vurglits Gusztáv) volt: 1872.09.14-1872.12.24. (Későbbi portréját lásd balra.)

Szombathelyen született 1846-ban Wurglics (!) Mihály szabómester és Maicsling Magdolna szülőktől. Pappá szentelték 1870-ben. Káplán volt Nagyszentmihályon (1870-72), Szenttamáson (1872. aug.-dec.), Incéden (1873), Rohoncon (1873-74), plébános Nádasdon (1874-87).

1879-ben helyettes esperes, 1881-ben az őrségi kerület esperese lett. 1888-ban a veszprémi egyházmegyében fekvő felsőörsi prépostságra és plébániára került át. 1916-ban hunyt el.

 

Az életrajzok forrása: Géfin Gyula: A szombathelyi egyházmegye története III. kötet. Szombathely, 1935. 

Vurglich Ágoston portréjának forrása itt.

Kapcsolódó bejegyzésPlébánosok a 19. századból

 

 >>> Az előző poszt: A 2019. évi európai parlamenti választások eredménye <<<

Ha tetszett a bejegyzés, lájkold, és oszd meg az ismerőseiddel! Ha észrevételed van, szólj hozzá! Ha pedig tetszik a blog, csatlakozz a törzsközönségéhez a facebook-on, hogy elsőként értesülhess a frissítésekről!

Szerző: kugi  2019.05.31. 07:30 Szólj hozzá!

Címkék: apátság névsor egyháztörténet szenttamás molnári

A bejegyzés trackback címe:

https://kugi.blog.hu/api/trackback/id/tr987153313

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.